ORGANIZACIJA
Fudbal je stigao u Veliki Bečkerek, današnji Zrenjanin, krajem XIX stoleća. Gradski dnevni list Torontal objavio je 19. maja 1889. godine da su ovde odigrane prve fudbalske utakmice. Edicija "Jugoslovenski fudbalski klubovi", Beograd 1977. godine, navela je taj podatak u uvodnoj hronoligoji razvoja fudbala na teritoriji SFRJ.
Na granici dva stoleća u našem gradu bilo je 26.000 žitelja, a sport je ovde već imao lepu tradiciju u veslanju, atletici, mačevanju, plivanju, kuglanju, gimanstici, biciklizmu... Stanovnik tadašnjeg Velikog Bečkereka Dr Ferenc Kemenj bio je sekretar Međunarodnog olimpijskog komiteta na prvom skupu sportista sveta 1896. godine u Atini...
Fudbalske utakmice u našem gradu redovno su igrane od 1906. godine. Radnički telovežbeni klub osnovan je 1907. godine i bio je prvi fudbalski klub u Velikom Bečkereku. Sledeće godine formiran je Velikobečkerečki klub.
Proleća 1919. godine u Gradu su postojala dva fudbalska kluba, Soko i Viktorija. Njihovi članovi i sportski radnici formirali su Velikobečkerčku fudbalsku župu 22. aprila 1919. godine. Zakazali su utakmicu u kojoj je Soko pobedio sa 3:2. Gradski list Torontal za zabeležio je i nijhove sastave uz suđenje Petrova.
Soko: Miloš Mojić, Popov, Čolić, Nikolić, Božiak, Marinkov, Tapavički, Stefanov, Avramov, Aleksić, Lambić.
Viktorija: Paiž, Kon, Sabo, Radivojević, Bok, Romoda, Gliksman, Ambrozi, Štefković, Rakoš, Karačonji.
List Torontal tokom 1919. u više brojeva objavio je aktivnosti naše gradske fudbalske organizacije, vesti iz ovdašnjih fudbalskih klubova i akcije u okviru Banatskog sportskog saveza.
Fudbalski klub Vašaš (Gvožđar) registrovan je 11. maja 1919. (od 1922. Slavija, pa od 1926. Radnički). Osnivačke skupštine u avgustu i septembru održali su Sloga i Zidar, a 1. oktobra te godine formiran je AK Obilić.
Radnički telovežbeni klub iz 1913. godine – stoje s leva na desno: Mihajlović, Radivojević, T. Pfajfer, Konberger, čuče: R. Pfajfer, Marton, Bartu, Petrović, sede: Palfi, Kočent, Kovač.
Članovi fudbalske organizacije Grada bili su inicijatori formiranja Banatske fudbalske lige koja je startovala u proleće 1920. go-dine, tri godine pre prvog prvenstva Kraljevine SHS. Učesnici su bili: Obilić, Vašaš i Viktorija (Veliki Bečkerek), KAC (Velika Kikinda), PSK (Pančevo), Olimpija (Vršac), DSK (Debeljača), ŽSE, ŽTK, Švebiše (Žombolj, rumunski grad od 1924. godine). Prvi šampion Banata postao je Obilić.
Na osnovu zahteva banatskih klubova i saglasnosti Beogradskog loptačkog podsaveza, 12. maja 1921. godine odlučeno je da cela teritorija Banata čini jedan fudbalski okrug pod nazivom Banatska župa. Organizacija je delovala u sastavu Beogradskog loptačkog podsaveza. Bečkerečki i ostali banatski klubovi klubovi imali su obavezu da registruju igrače i naprave legitimacije sa slikama, vođeni su zapisnici utakmica, a fudbalske sudije morale su da dostave izveštaje u pismenoj formi.
U Kraljevini SHS formirani su fudbalski podsavezi sa sedištima u Zagrebu 1919, u Beogradu, Sarajevu, Splitu, Ljubljani, Subotici 1920, godine 1924. formiran je podsavez u Osijeku, zatim 1927. i u Skoplju.
Banaćani su tražili odvajanje od Beogradskog loptačkog podsaveza još 1925. godine. Bečkerečki klubovi održali su Skupštinu 5. decembra 1929. godine i pozvali su ostale banatske klubove da formiraju Velikobečkerečki podsavez. Na Skupštini JNS-a u Zagrebu, 16. marta 1930. godine, BLP je dao saglasnost za formiranje dva nova podsaveza sa sedištima u Novom Sadu i u Velikom Večkereku. Konstitutivna skupština banatskih klubova održana je 11. maja 1930. godinu Vršcu, pa je uz Novi Sad, Veliki bečkerek postao 10. fudbalski podsavez u Kraljevini Jugoslaviji. Banat je tada imao 22 savezna kluba (Veliki Bečkerek osam, Vršac šest, Pančevo i velika Kikinda po tri, Mokrin i Novi Bečej po jedan) i još 13 nesaveznih, zatim osam ograđenih igrališta (tri u Velikom Bečkereku) i 17 saveznih sudija.
Podsavezi su formirani i u Nišu, na Cetinju 1931, u Kragujevcu 1932 i u Banjaluci 1933. Ukupno je bio 14 podsaveza.
Ratarski sportski klub Borac formiran je 28. avgusta 1921. godine, dva meseca kasnije Jevreji su se okupili u Kadimi, Železn-ički sportski klub (danas ŽFK Banat) registrovan je 15. juna 1922. godine, a toga leta Nemci Velikog Bečkereka osnovali su fudbalski klub Švebiše.
U jesen 1922. godine odigrana je Liga za pehar Grada. Konačni poredak glasio je: Slavija 9, Obilić 8, ŽSK 7, Kadima 4, Borac i Švebiše po 1 bod.
Zlatna generacija ŽSK-a iz tridesetih godina 20. veka: Meršbaher, Konček, Mertel, Radivojević, Šerfeze, Milin, Stojanović, Kovač, Kalai, Berberski, Čokaš, predsednik Ivan Grujin.
Gradska liga držala je kontinuitet i tridesetih godina. U njoj su se takmičili i klubovi koji su kraće trajali: Velikobečkerečki sport klub (1928/29) udružen 1929. sa Kadimom u Vojvodinu, Jedinstvo (1929-1933), Orao (1929-1931), Šoferi i Tehničari (1935/36). Uče-stvovali su i Građanski (Jaša Tomić), Slavija (Andrejevac, Aradac), Vojvodina (Perlez), Banat (Srpski Elemir), Uzdin, Nova Crnja.
RSK Borac - 1939, treći gradski klub u kvalifikacijama za završnicu državnog prvenstva – stoje: Čikoš, Đukić, Ninkov, Popov, Ćurčin, Dević, Kostić, Vesprim, čuče: Momirski, Tubić, Tešin, Poturica.
Prvo posleratno prvenstvo Petrovgrada počelo je 25. novembra 1945. godine. Radnički je bio pobednik ispred gradskih rivala Železničara, Omladinca (novi klub) i Borca. Tako su se Radnički i Železničar kvalifikovali za takmičenje Severne grupe Vojvođanske li-ge koje je održano 1946. godine.
Fudbalski savez Vojvodine osnovan je 1945. godine. Te godine formiran je Fudbalski centar Zrenjanin. Godine 1952. formirani su podsavezi,a na teritoriji Severnog Banata delovao je Podsavez Zrenjanin. Šezdesetih godina počinje osnivanje opštinskih saveza, a 16. marta 1972. godine registrovan je Fudbalski savez Opštine Zrenjanin koji je izdvojio svoje funkcije iz FSP, preuzeo samostalno vođenje registracija igrača, Opštinske lige seniora i pionira.
U sastavu našeg saveza od 1988. godine deluju i klubovi Opštine Sečanj jer nemaju potrebnu brojnost i strukturu za samostal-no organizovanje. Ravnopravni su naši članovi. Iz našeg saveza izašla su leta 1993. godine dva kluba sa treitorije Opštine Novi Bečej, Jedinstvo (Novi Bečej) i Drugi oktobar (Kumane).
Naši klubovi takmičili su se godinama u najvišim rangovima. U Kraljevini Jugoslaviji igrali su kvalifikacione lige za završnicu državnog prvenstva, a Obilić, ŽSK i Borac dospevali su među 18 najboljih u Državi. Proleter je bio prvoligaš i drugoligaš u SFRJ, a Ba-nat u Srbiji.
Zrenjaninski predstavnici igrali su u Srpskoj ligi, Vojvođanskoj ligi, Banatskoj ligi...
Po tradiciji znatan broj klubova imamo u Područnoj ligi gde se takmiče i ekipe FSO Kikinda-Novi Bečej i FSO Žitište-Nova Crnja. Područna liga drži kontinuitet od 1962. godine, u petom je rangu, a u periodu 1973.-1983. bila je u četvrtom stepenu SFRJ. Naši klubovi imali su i sedmi rang od 1983. do 1999, od 2000. do 2008. godine (uz MFL I i MFL II) i od 2012. godine
Kup seniora na svojoj teritoriji organizujemo u nizu decenija. Učestvuju članovi PFL i MFL (od 25 do 30 ekipa). Od 1996. godine imamo sistem sa igranjem u teritorijalnim grupama i dve finalne utakmice.
U sezoni 2007/08. primenjivali smo prvi put sistem pauza zbog žutih kartona 4-2-2... Na nivou PFL 2007/08 važilo je pravilo bira-nja pauza posle dva žuta kartona u jednoj od dve naredne u takmice, a od leta 2008. i u toj konkurenciji na snazi je sistem pauza zbog žutih kartona 4-2-2...
Zrenjaninski klubovi takmičili su se bez prekida u svojoj pionirskoj ligi tri decenije, do 1991, a od 1995. ponovo nema zastoja u ovoj konkurenciji. Te, 1995, formirana je u našem savezu liga petlića, takođe sa kontinuitetom do danas, a od 2004. godine imamo stalne četiri lige za četiri najmlađa uzrasta, od sedam do 11. godina.
Savez od 16. maja 2008. godine ima naziv – Fudbalski savez Grada Zrenjanin. Posle Beograda, Novog Sada, Niša, Kragujevca i Subotice, tada smo postali šesti fudbalski savez sa statusom gradskog u Srbiji.
|