Kontakt

Razvoj

bOrganizacija





          Kup 1988/89.

                       Jugoslavija

Mačva (Šabac) - Dinamo .....1:0 1:2
Partizan - Crvena zvezda ..... 2.1 1:1
Rudar Ljubija - Vojvodina ... 2:1 0:0
Velež - Lirija (Prizren) .......... 2:0 2:2

Partizan - Mačva ................... 2:1 0:0
Velež - Rudar Ljub. 1:0 0:1 (11m V)

Partizan - Velež ........................... 6:1

              Partizan se plasirao u Kup pobednika kupova.

                          Proleter

Spartak (S) - Proleter ................. 3.1


          Kup 1989/90.

                       Jugoslavija

C. zvezda - Budućnost (T) .. 5:1 3:0
Vardar - Hajduk ................... 0:4 1:1
Sileks (Kratovo) - Osijek .... 1:1 1:4
Velež - Partizan .................... 1.2 1:1

Crvena zvezda - Partizan .... 1:0 3:2
Osijek - Hajduk .................... 0:3 2:5

Crvena zvezda - Hajduk ............ 1:0

          Crvena zvezda je postala drž-avni prvak, pa se Hajduk plasirao u Kup pobednika kupova.

                          Proleter

OFK Kikinda - Proleter .............. 6:0

                     Banat (Čenta)

             Banat iz Čente je pobedio u okviru Kupa FSP Zrenjanin najpre u Banatskom Karađorđevu Jedinstvo 4:2, pa na svom terenu Mladost iz Lukićeva 2:1, Deliju iz Mokrina 3:0 i
u finalu u Srpskoj Crnji Budućnost posle 1:1 penalima 6:5.
            U prvom kolu Kupa Vojvodine Banat je na svom terenu u Čenti izgubio od OFK Kikinde 0:7.


          Kup 1990/91.

                       Jugoslavija

Rijeka - Hajduk .................... 0:1 1:1
Borac (BL) - Dinamo ........... 3:2 0:0
C. zvezda - Proleter ............ 4:1 0:1
Budućnost - OFK Beograd 1:2 1:1

C. zvezda - OFK Beograd ... 3:0 3:3
Hajduk - Borac (Banjaluka) 1:0 1:0

Crvena zvezda - Hajduk ............. 0:1


                Hajduk se plasirao u Kup pobednika kupova.

                          Proleter

Bačka (Subotica) - Proleter ...... 1:3
Proleter - Radnički (N. Pazova) 6:1
                        1/16 finala
Olimpija (Lj) - Proleter 1:1 (11m P)
                         1/8 finala
Proleter - Koper .......................... 2:0
Koper - Proleter .......................... 0:0


      Kup FSO Zrenjanin

                             1988.

OFK Gradnulica (Zrenjanin) ........ 2
OFK Stajićevo ................................. 2
                   jedanaesterci 4:2

                             1989.

OFK Gradnulica (Zrenjanin) ........ 3
Omladinac (Botoš) ........................ 0

                              1990.

Jedinstvo (Ečka) ............................. 0
Banat (Čenta) ................................. 3
.
           Prvoimenovani klubovi bili su domaćini na svojim stadionima.

 

                                      SISTEM TAKMIČENJA U JUGOSLAVIJI 1988.-1991.

           Prva liga igrana je sa 18 klubova do leta 1990. Tada je, za jednu sezonu, povećana na 19 članova. Prekinuta utakmica 30. kola Sarajevo - Dinamo, kod rezultata 1:0 u poluvremenu, registrovana je 0:3, pa je doneta odluka o novom meču, ali on je igran tek 31. jula. Sarajevo je pobedom 1:0 sačuvalo status, a FSJ je odlučio da Velež ne bude oštećen i da ostane 19. član Prve lige.
           Formiranje Jedinstvene Druge lige sa 20 klubova pominjano je još početkom 1973, a tada su od četiri grupe Druge lige formirane dve. Nova inicijativa počela je 1976. Fudbalski centri sa tradicijom i velikim stadionima tražili su jedinstveno takmičenje, koncentraciju kvaliteta u jakoj ligi, a slabijoj polovini drugoligapša iz dve grupe nuđeno je racionalnije takmičenje u četiri grupe Međurepubličkih liga. Problem je bio konsenzus u odlučivanju republičkih i pokrajinskih saveza i do Jedinstvene lige, nakon niza pokušaja, došlo se tek u leto 1988. godine. Tri naredne sezone pokazale su da je to bio pun pogodak. Znatno je povećan broj gledalaca, podignut je kvalitet, novi prvoligaši redovno postajali stabilni u eliti, a u kup-utakmicama ekipa iz dva elitna ranga retko je moglo da se oseti ko je iz kojeg stepena.
           Iz Druge lige dve najuspešnije ekipe išle su u Prvu ligu. Ispadala se četiri poslednja, a njihova mesta popunjavali u prvaci četiri Međurepubličke lige (teritorijalna podela kao za Drugu ligu od 1968. do 1973. godine).
           Odlučeno je da se izvode jedanaesterci za bod u slučaju nerešenog rezultata i to u svim rangovima. Drugoligaši su po prvi put morali da počinju utakmice sa najmanje dva igrača do 21 godine, a uvedene su i dvojne registracije.
           Za mesta koja odlučuju o statusu i u Prvoj ligi o odlasku u evropska takmičenja, u slučaju istog broja bodova, uvedeno je pravilo da prednost ima klub koji je ostvario bolji bilans u međusobnim susretima. Od 1991. godine to pravilo je dopunjeno i davanjem prednosti ekipi koja je postigla više golova kao gost u međusobnim susretima.

 

           Proleter u jesen 1989. godine - stoje: Mirko Bucalo, Ilija ivić, Jožef Ezveđ, Nenad Nikolić, Slobodan Dubajić, čuče: Srđan                                                                     Tekijaški, Goran Bošković, Miloje Petković, Đorđe Rudan, Amir Teljigović.

        
                                                            
1988/89.


           PRVA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

          
Vojvodina (Novi Sad) 41, Crvena zvezda (Beograd) 38, Hajduk (Split) 36, Rad (Beograd) 35, Dinamo (Zagreb) 34, Partizan (Beograd) 33, Radnički (Niš) 31, Osijek 31, Vardar (Skoplje) 29, Rijeka 28, Velež (Mostar) 28, Sloboda (Tuzla) 28, Sarajevo 28, Budućnost (Titograd) 28, Spartak (Subotica) 26, Željezničar (Sarajevo) 25, Napredak (Kruševac) 23, Čelik (Zenica) 17 bodova.
           Vojvodina se plasirala u Kup evropskih šampiona, Crvena zvezda, Rad i Dinamo u Kup UEFA.
           Status su izgubili Čelik i Napredak.

           DRUGA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Olimpija (Ljubljana) 46, Borac (Banjaluka) 45, Proleter (Zrenjanin) 43, OFK Kikinda 42, Šibenik 42, OFK Beograd 40, Borac (Čačak) 35, Sutjeska (Nikšić) 33, Lirija (Prizren) 33, Priština 32, Mačva (Šabac) 32, Sloboda (Tirovo Užice) 32, Pelister (Bitolj) 32, Dinamo (Vinkovci) 31, Leotar (Trebinje) 31, GOŠK Jug (Dubrovnik) 31, Radnički (Kragujevac) 27, Bačka (Bačka Palanka) 26, Novi Pazar 25, Belasica (Strumica) 24 boda.
           Olimpija se plasirala u Prvu ligu pobedom u Bačkoj Palanci u poslednjem kolu, 2:0, a Borac pošto je u na kraju na svom stadionu pobedio ekipu Proletera posle 1:1 penalima 3:2 (ukupno 4:3). U Banjalulci je postavljen rekord stadiona u poseti sa 30.000 gledalaca. Proleteru, koji je najduže bio na prvom mestu, nedostajao je penal-bod za elitu.

           MEĐUREPUBLIČKA LIGA SEVER IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Zemun 49, IEK Rudar (Kostolac) 41, Vrbas 37, AIK Bačka Topola 34, Belišće 33, Kolubara (Lazarevac) 33, BSK (Slavonski Brod) 33, Sloga (Doboj) 32, Drina (Zvornik) 32, Novi Sad 31, Kabel 30, Obilić (Beograd) 30, Dinamo (Pančevo) 30, Budućnost (Valjevo) 30, Radnik (Bijeljina) 29, Šparta (Beli Manastir) 23, Sloga (Vukovar) 14, Bratstvo (Gračanica) 11 bodova.
           Zemun se plasirao u Drugu ligu.
           Status su izgubili Bratstvo, Sloga, Šparta i Radnik.


           MEĐUREPUBLIČKA LIGA ISTOK IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Mladost (Lučani) 43, FAP (Priboj) 42, Bor 41, Dubočica (Leskovac) 37, Bregalnica (Štip) 33, Trepča (Kosovska Mitrovica) 33, Teteks (Tetovo) 33, Sileks (Kratovo) 33, Metalurg (Skoplje) 32, PKV Jumko (Vranje) 31, Radnički (Pirot) 31, Crvena zvezda (Gnjilane) 31, Pobeda (Prilep) 31, Jedinstvo (Paraćin) 30, Kristal (Zaječar) 28, Elektroprivreda (Obilić) 28, Osogovo (Kočani) 17, Ljuboten (Tetovo) 8 bodova.
           Mladost se plasirala u Drugu ligu.
           Status su izgubili Ljuboten, Osogovo, Elektroprivreda, Kristal i Jedinstvo.

           MEĐUREPUBLIČKA LIGA ZAPAD IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Rudar Ljubija (Prijedor) 49, Mladost (Petrinja) 48, Zagreb 35, Jedinstvo (Bihać) 34, Koper 33, Primorac (Stobreč) 33, Radnik (Velika Gorica) 32, Split 30, Maribor 30, Segesta (Sisak) 29, Varteks (Varaždin) 28, Jugokeramika (Zaprešić) 28, Orijent (Rijeka) 27, Zadar 27, OFK Prijedor 26, Lokomotiva (Zagreb) 25, Slovan (Ljubljana) 24, Rudar (Trbovlje) 21 bod.
           Rudar Ljubija plasirao se u Drugu ligu.
           Status su izgubili Rudar (T) i Slovan.

           MEĐUREPUBLIČKA LIGA JUG IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Iskra (Bugojno) 48, Famos (Hrasnica) 40, Neretva (Metković) 38, Radnički (Goražde) 38, Rudar (Kakanj) 36, Vitez 36, Jedinstvo (Bijelo Polje) 34, Budva 33, Bosna (Visoko) 31, Borac (Čapljina) 31, Neretvanac (Opuzen) 30, Igman (Konjic) 30, OFK Titograd 29, Ivangrad 27, Bokelj (Kotor) 26, Borac (Travnik) 25, Lovćen (Cetinje) 23, Igalo 8 bodova.
           Iskra se plasirala u Drugu ligu.
           Status su izgubili Igalo i Lovćen.

           VOJVOĐANSKA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Bečej 48, Hajduk (Kula) 46, Mladost (Bački Jarak) 35, Crvenka 35, Srem (Sremska Mitrovica) 34, Radnički (Zrenjanin) 34, Bačka (Subotica) 32, Begej (Žitište) 30, Agrounija (Inđija) 29, Crvena zvezda (Rusko Selo) 29, Vršac 28, Radnički (Sombor) 28, Mladost (Apatin) 26, Slavija (Novi sad) 26, Kozara (Banatsko Veliko Selo) 26, Zorka (Subotica) 26, Indeks (Novi Sad) 25, Tekstilac (Odžaci) 16 bodova.
           Bečej se plasirao u Međurepubličku ligu - Sever.
           Status su izgubili Tekstilac i Indeks.

           BANATSKA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Rusanda (Melenci) 48, Jedinstvo (Novi Bečej) 43, ŽFK Banat (Zrenjanin) 38, Radnički (Kovin) 31, Proleter (Banatski Karlovac) 30, Zadrugar (Lazarevo) 27, BAK (Bela Crkva) 27, Bilećanin (Sečanj) 26, Budućnost (Srpska Crnja) 24, Mladost (Lukićevo) 24, Borac (Starčevo) 23, Spartak (Debeljača) 22, Krajina (Krajišnik) 21, Mladost (Banatski Despotovac) 19, Vojvodina (Crepaja) 19, Polet (Nakovo) 13 bodova.
           Rusanda se plasirala u Vojvođansku ligu.
           Status je izgubio Polet (N).

           PODRUČNA A LIGA ZRENJANIN IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Jedinstvo (Banatsko Karađorđevo) 50, Sloboda (Novi Kozarci) 41, Naftagas (Boka) 35, OFK Gradnulica (Zrenjanin) 33, Napredak (Čestereg) 31, OFK Klek 27, Lehel (Mužlja) 26, Naftagas (Elemir) 26, Banat (Čenta) 25, ŽAK (Kikinda) 24, Drugi oktobar (Kumane) 22, Vojvodina (Bašaid) 22, Omladinac (Ravni Topolovac) 21, Zlatica 20, Radnički (Sutjeska) 17, Jedinstvo (Bočar) 13 bodova.
           Jedinstvo (BK) plasiralo se u Banatsku ligu.
           Status je izgubilo Jedinstvo (Bočar).

           PODRUČNA B LIGA ZRENJANIN IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Delija (Mokrin) 41, Borac (Velike Livade) 38, Radnički (Jaša Tomić) 35, Crvena zvezda (Vijvoda Stepa) 31, Sloga (Jarkovac) 30, Vojvodina (Novo Miloševo) 27, OFK Stajićevo 25, Napredak (Banatska Topola) 25, Jedinstvo (Ečka) 24, Vojvodina (Perlez) 24, Potisje (Knićanin) 20, Roham (Nova Crnja) 17, MSK (Mihajlovo) 17, Tisa (Taraš) 17, Borac (Zrenjanin) 13 bodova.
           Proleter (Međa) istupio posle 10. kola.
           Delija se plasirao u Područnu A ligu.
           Status je izgubio Borac (Z).

           MEĐUOPŠTINSKA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Omladinac (Botoš) 28, Partizan (Tomaševac) 26, Borac (Konak) 25, ASK (Aradac) 21, Mladost (Belo Blato) 21, Tamiš (Farkaždin) 14, Crvena zvezda (Orlovat) 10, Unirea (Jankov Most) 9, Proleter (Neuzina) 7, Borac (Lukino Selo) 5 bodova.
           U leto 1988. godine klub iz Orlovata promenio ime, umesto Železničar - Crvena zvezda.
           Omladinac se uvrstio u Područnu B ligu.

 



       Mladost (Lukićevo) - stoje: trener Joca Miolski, Vlado Mišić, Radoslav Borovčanin, Dragn Stanišić, Boro Marinkov, Željko Pejkić,          Goran Kojić, Zoran Matić, fizioterapuet Milan Aleksić, čuče: Siniša Slijepčević, predsednik Branislav Arsić, Jovan Medić, Milan                                                                                                       Kevrešan, Goran Savić.



                                                                    1989/90.


           PRVA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Crvena zvezda (Beograd) 51, Dinamo (Zagreb) 40, Hajduk (Split) 38, Partizan (Beograd) 37, Rad (Beograd) 36, Rijeka 33, Željezničar (Sarajevo) 32, Olimpija (Ljubljana) 30, Sloboda (Tuzla) 30, Budućnost (Titograd) 29, Vojvodina (Novi Sad) 29, Spartak (Subotica) 28, Sarajevo 27, Borac (Banjaluka) 27, Radnički (Niš) 26, Osijek 26, Velež 25, Vardar 17 bodova.
           Prekinuta utakmica Sarajevo - Dinamo u poluvremenu pri rezultatu 1:0 registrovana je najpre 0:3, pa je odigran novi meč 31. avgusta i Sarajevo je pobedilo 1:0. U takvim okolnostima FSJ je odlučio da 17. Velež ne ispadne nego da se se Liga poveća na 19 članova.
           Crvena zvezda se plasirala u Kup evropskih šampiona, Dinamo i Partizan u Kup UEFA.
           Status je izgubio Vardar.

           DRUGA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Zemun 51, Proleter (Zrenjanin) 50, Sutjeska (Nikšić) 43, Priština 43, Šibenik 41, Sloboda (Titovo Užice) 39, OFK Kikinda 38, Dinamo (Vinkovci) 37, Pelister (Bitolj) 36, GOŠK Jug (Dubrovnik) 36, Leotar (Trebinje) 35, Mačva (Šabac) 34, Iskra (Bugojno) 34, Napredak (Kruševac) 34, OFK Beograd 33, Borac (Čačak) 33, Rudar Ljubija (Prijedor) 32, Lirija (Prizren) 23, Čelik (Zenica) 18, Mladost (Lučani) 5 bodova.
           Zemun i Proleter plasirali su se u Prvu ligu.
           Status su izgubili Mladost (L), Čelik, Lirija i Rudar Ljubija.

           MEĐUREPUBLIČKA LIGA SEVER IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Radnički (Novi Beograd) 45, Bečej 44, Jedinstvo (Brčko) 41, Belišće 37, Sloga (Doboj) 35, Obilić (Beograd) 32, Kolubara (Lazarevac) 30, Drina (Zvornik) 30, AIK Bačka Topola 30, Vrbas 29, Novi Sad 29, Kabel (Novi Sad) 29, BSK (Slavonski Brod) 28, IEK Rudar (Kostolac) 28, Olimpija (Osijek) 27, Dinamo (Pančevo) 24, Budućnost (Valjevo) 20, Bačka (Bačka Palanka) 19 bodova.
           Radnički (NB) se plasirao u Drugu ligu.
           Status su izgubili Bačka, Budućnost i Dinamo.

           MEĐUREPUBLIČKA LIGA ISTOK IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Bor 44, Novi Pazar 43, Radnički (Kragujevac) 39, FAP (Priboj) 36, Teteks (Tetovo) 34, Sileks (Kratovo) 32, Pobeda (Prilep) 31, Borec (Titov Veles) 31, Trepča (Kosovska Mitrovica) 31, Dubočica (Leskovac) 29, Bregalnica (Štip) 29, Radnički (Pirot) 28, Sloga (Kraljevo) 28, Crvena zvezda (Gnjilane) 28, Belasica (Strumica) 27, Metalurg (Skoplje) 27, Budućnost (Peć) 20, Vranje 18 bodova.
          Bor se plasirao u Drugu ligu.
          Status su izgubili Vranje, Budućnost, Metalurg i Belasica.

           MEĐUREPUBLIČKA LIGA ZAPAD IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Zagreb 47, Zadar 41, Mladost (Petrinja) 37, Jedinstvo (Bihać) 35, Varteks 34, Segesta (Sisak) 33, Radnik (Velika Gorica) 33, Primorac (Stobreč) 31, OFK Prijedor 30, Junak (Sinj) 30, Maribor Branik 29, Split 29, Jugokeramika (Zaprešić) 29, Koper 27, Orijent (Rijeka) 27, BSK Imteks (Banjaluka) 25, Ljubljana 18, Lokomotiva (Zagreb) 15 bodova.
           Zagreb se plasirao u Drugu ligu.
           Status izgubili Lokomotiva, Ljubljana i BSK Imteks.

           MEĐUREPUBLIČKA LIGA JUG IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Budva 46, Rudar (Kakanj) 43, Famos (Hrasnica) 33, Krivaja (Zavidovići) 32, Radnički (Goražde) 32, Mornar (Bar) 31, Bokelj (Kotor) 31, Jedinstvo (Bijelo Polje) 30, Vitez 30, Borac (Travnik) 29, Bosna (Visoko) 29, Neretva (Metković) 29, Ivangrad 29, Borac (Čapljina) 29, Igman (Konjic) 28, OFK Titograd 23. Zmaj (Makarska) 20 bodova.
           Budva se plasirala u Drugu ligu.
           Status su izgubili Zmaj, OFK Titograd i Igman.

           VOJVOĐANSKA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Hajduk (Kula) 45, Radnički (Sombor) 42, Radnički (Zrenjanin) 38, Rusanda (Melenci) 35,Crvenka 35, Bačka (Subotica) 34, Slavija (Novi Sad) 33, Vršac 33, Agrounija (Inđija) 32, Mladost (Apatin) 32, Srem (Sremska Mitrovica) 31, Kozara (Banatsko Veliko Selo) 31, Crvena zvezda (Rusko Selo) 30, Begej (Žitište) 29, Mladost (Bački Jarak) 29, ČSK (Čelarevo) 23, Sever (Suborica) 11, Zorka (Subotica) 7 bodova.
           Hajduk se plasirao u Međurepubličku ligu - Sever.
           Status su izgubili Zorka, Sever i ČSK.

           BANATSKA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           ŽFK Banat (Zrenjanin) 41, Mladost (Omoljica) 35, Jedinstvo (Novi Bečej) 30, Radnički (Kovin) 29, Spartak (Debeljača) 29, Zadrugar (Lazarevo) 27, Proleter (Banatski Karlovac) 26, Vojvodina (Crepaja) 26, Budućnost (Srpska Crnja) 26, Bilećanin (Sečanj) 25, Jedinstvo (Banatsko Karađorđevo) 25, BAK (Bela Crkva) 25, Borac (Starčevo) 25, Mladost (Banatski Despotovac) 24, Mladost (Lukićevo) 23, Krajina (Krajišnik) 14 bodova.
           ŽFK Banat se plasirao u Vojvođansku ligu.
           Status je izgubila Krajina.

           PODRUČNA A LIGA ZRENJANIN IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Sloboda (Novi Kozarci) 42, Delija (Mokrin) 39, Vojvodina (Bašaid) 35, ŽAK (Kikinda) 32, Napredak (Čestereg) 30, Naftagas (Elemir) 28, Polet (Nakovo) 25, OFK Gradnulica (Zrenjanin) 25, Drugi oktobar (Kumane) 23, Banat (Čenta) 21, Naftagas (Boka) 20, Zlatica 20, OFK Klek 20, Lehel (Mužlja) 20, Radnički (Sutjeska) 19.
           Sloboda se plasirala u Banatsku ligu.
           Radničkom (S) oduzeta četiri boda zbog izostanaka sa utakmica omladinaca i izgubio je status.

           PODRUČNA B LIGA ZRENJANIN IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Radnički (Jaša Tomić) 43, OFK Stajićevo 37, Borac (Velike Livade) 37, Sloga (Jarkovac) 33, Crvena zvezda (Vojvoda Stepa) 30, Jedinstvo (Ečka) 28, Vojvodina (Perlez) 27, Potisje (Knićanin) 27, Graničar (Radojevo) 26, Tisa (Taraš) 26, Vojvodina (Novo Miloševo) 23, Napredak (Banatska Topola) 22, MSK (Mihajlovo) 20, Omladinac (Botoš) 20, Jedinstvo (Bočar) 20, Roham (Nova Crnja) 13 bodova.
           Radnički (JT) plasirao se u Područnu A ligu.
           Status je prema osnovnoj tabeli izgubio Roham. Morao je i 15. u niži rang. Zbog toga je o statusu odlučivala pomoćna tabela ekipa sa jednakim brojem bodova. Međusobni bilans glasio je: MSK 7, Omladinac 3, Jedinstvo 0 bodova.

           MEĐUOPŠTINSKA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Borac (Zrenjanin) 30, Partizan (Tomaševac) 28, Tamiš (Farkaždin) 26, ASK (Aradac) 22, Borac (Konak) 21, Mladost (Belo Blato) 14, Proleter (Neuzina) 12, Unirea (Jankov Most) 8, Borac (Lukino Selo) 7, Crvena zvezda (Orlovat) 4 boda.
           Borac se plasirao u Područnu B ligu.

                                                                    1990/91.



           PRVA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Crvena zvezda (Beograd) 54, Dinamo (Zagreb) 46, Partizan (Beograd) 41, Proleter (Zrenjanin) 35, Borac (Banjaluka) 35, Hajduk (Split) 33, Vojvodina (Novi Sad) 33, Rad (Beograd) 32, Osijek 32, Radnički (Niš) 32, Sarajevo 31, Velež 30, Zemun 30, Olimpija 30, Rijeka 29, Željezničar (Sarajevo) 29, Budućnost (Titograd) 29, Sloboda (Tuzla) 23, Spartak 4 boda.
           Prva liga igrana je sa 19 klubova.
           Crvena zvezda se plasirala u Kup evropskih šampiona, Dinamo i Partizan u Kup UEFA, a Hajduk je pobedom u finalnoj utakmici nad Crvenom u Beogradu 1:0 postao učesnik Kupa pobednika Kupova.
           Proleter je zauzeo četvrto mesto, a Borac peto jer je Proleter imao bolji međusobni bilans (pobeda 3:0 u Zrenjaninu, poraz u Banjaluci 0:2). Ta dva mesta isto su odlučivala o evropskim kupovima, a Inter-toto Kup bio je značajniji od Srednjoevropskog kupa. Inter-toto je počinjao odmah posle sledećeg prventsva, a plasman u ovom bio je kvalifikacioni zbog pravovremenog pravljenja rasporeda i organizacije takmičenja.
           Status su izgubili Spartak, Sloboda i Budućnost.

           DRUGA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Zagreb 42, Vardar (Skoplje) 42, OFK Beograd 38, Sutjeska (Nikšić) 38, OFK Kikinda 37, Pelister (Bitolj) 35, Napredak (Kruševac) 34, Priština 33, Radnički (Beograd) 33, Cibalia (Vinkovci) 33, Mogren (Budva) 33, Šibenik 32, Bor 32, Mačva (Šabac) 32, Sloboda (Titovo Užice) 31, GOŠK Jug (Dubrovnik) 31, Iskra (Bugojno) 29, Leotar (Trebinje) 27, Borac (Čačak) 14 bodova.
           Zagreb i Vardar plasirali su se u Prvu ligu.
           Međusobni susreti su odlučivali o 17. mestu: Sloboda - GOŠK Jug 4:0, GOŠK Jug - Sloboda 2:0.
           Status su izgubili Borac, Leotar, Iskra i GOŠK Jug.

           MEĐUREPUBLIČKA LIGA SEVER IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Bečej 54, Vrbas 39, Hajduk (Kula) 38, Drina (Zvornik) 33, AIK Bačka Topola 32, Metalac OLT (Osijek) 32, Novi Sad 32, Obilić (Beograd) 32, Jedinstvo (Brčko) 31, Olimpija (Osijek) 30, Kabel (Novi Sad) 29, Sloga (Doboj) 29, IEK Rudar (Kostolac) 29, Belišće 28, BSK (Batajnica) 28, Radnički (Lukavac) 28, BSK (Slavonski Brod) 16, Kolubara (Lazarevac) 15 bodova.

           MEĐUREPUBLIČKA LIGA ISTOK IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Balkan (Skoplje) 43, Radnički (Kragujevac) 37, Teteks (Tetovo) 37, Sileks (Kratovo) 36, FAP (Priboj) 35, Radnički (Pirot) 32, Mladost (Lučani) 32, Dubočica (Leskovac) 32, Pobeda (Prilep) 32, Bregalnica (Štip) 32, Novi Pazar 30, Sloga (Kraljevo) 30, Majdanpek 30, Crvena zvezda (Gnjilane) 27, Borec (Titov Veles) 27, Vlaznimi (Đakovica) 25, Lirija (Prizren) 23, Trepča (Kosovska Mitrovica) 14 bodova.

           MEĐUREPUBLIČKA LIGA ZAPAD IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Zadar 42, Jugokeramika (Zaprešić) 42, Rudar Ljubija (Prijedor) 32, Radnik (Velika Gorica) 32, Jedinstvo (Bihać) 32, Izola 31, Varteks (Varaždin) 31, Maribor 31, Trešnjevka (Zagreb) 30, Krajina (Cazin) 30, Orijent (Rijeka) 30, Koper 29, Segesa (Sisak) 29, OFK Prijedor 29, Junak (Sinj) 27, Primorac (Stobreč) 27, Split 26, Mladost (Petrinja) 24 boda.

           MEĐUREPUBLIČKA LIGA JUG IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII


           Čelik (Zenica) 42, Jedinstvo (Bijelo Polje) 37, Neretva (Metković) 36, Radnički (Goražde) 34, Mornar (Bar) 34, Lovćen (Cetinje) 32, Borac (Travnik) 32, Rudar (Kakanj) 31, Vitez 31, Krivaja (Zavidovići) 31, Slaven (Grude) 31, Bokelj (Kotor) 31, Famos (Hrasnica) 30, Bosna (Visoko) 30, Ivangrad 30, Neretvanac (Opuzen) 30, Borac (Čapljina) 27, ZSK Metalno (Zenica) 25

           VOJVOĐANSKA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Dinamo (Pančevo) 48, Agrounija (Inđija) 41, Srem (Sremska Mitrovica) 38, Radnički (Sombor) 34, Bačka (Subotica) 30, Sutjeska (Bačko Dobro Polje) 30, Slavija (Novi Sad) 30, Crvenka 30, Rusanda (Melenci) 30, Kozara (Banatsko Veliko Selo) 28, Radnički (Zrenjanin) 28, Crvena zvezda (Rusko Selo) 28, Bačka (Bačka Palanka) 28, Mladost (Apatin) 27, Vršac 26, Begej (Žitište) 26, Njegoš (Lovćenac) 26, ŽFK Banat (Zrenjanin) 22 boda.
           Dinamo, Agrounija, Srem i Radnički (S) plasirali su se u Severnu grupu Srpske lige.
           Status su izgubili ŽFK Banat i Njegoš.

           BANATSKA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Spartak (Debeljača) 37, Proleter (Banatski Karlovac) 36, Zadrugar (Lazarevo) 36, Jedinstvo (Novi Bečej) 32, Radnički (Kovin) 31, Vojvodina (Crepaja) 28, Borac (Starčevo) 27, BAK (Bela Crkva) 27, Sloga (Banatsko Novo Selo) 26, Sloboda (Novi Kozarci) 26, Mladost (Omoljica) 26, Mladost (Lukićevo) 25, Budućnost (Srpska Crnja) 25, Mladost (Banatski Despotovac) 24, Bilećanin (Sečanj) 23, Jedinstvo (Banatsko Karađorđevo) 17 bodova.
           Spartak se plasirao u Vojvođansku ligu. Zbog neočekivanih pomeranja u višim ligama, otvoren je prolazi i drugoplasiranom. Proleter i Zadrugar imali su isti broj bodova. U Banatskom Karlovcu domaćin je pobedio sa 3:1, a Zadrugar u Lazarevu 2:0. Do toga leta nije važilo pravilo gola u gostima, pa su igrane dve kvalifikacione utakmice. U Banatskom Karlovcu bilo je 1:1, a u revanšu u Lazarevu 0:2. Tako je Proleter (BK) otišao u viši rang.

           PODRUČNA A LIGA ZRENJANIN IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           Polet (Nakovo) 39, Drugi oktobar (Kumane) 36, OFK Gradnulica (Zrenjanin) 35, Napredak (Čestereg) 34, Delija (Mokrin) 33, ŽAK (Kikinda) 30, Naftagas (Elemir) 27, Lehel (Mužlja) 24, Naftagas (Boka) 24, Radnički (Jaša Tomić) 24, Krajina (Krajišnik) 23, Banat (Čenta) 23, Vojvodina (Bašaid) 22, Omladinac (Ravni Topolovac) 21, OFK Klek 20, Zlatica 16 bodova.
           Polet se direktno plasirao u Banatsku ligu.
           Drugi oktobar je igrao kvalifikacije sa Dolinom iz Padine. Pobedio je na svom terenu 1:0, izgubio u Padini 0:1, pa prošao boljim izvođenjem jedanaesteraca 4:2.
           Status su izgubili Zlatica i OFK Klek.

           PODRUČNA B LIGA ZRENJANIN IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           OFK Stajićevo 39, Crvena zvezda (Vojvoda Stepa) 37, Graničar (Radojevo) 34, Jedinstvo (Ečka) 27, Borac (Velike Livade) 25, Borac (Zrenjanin) 25, Sloga (Jarkovac) 20, Vojvodina (Novo Miloševo) 20, Terekveš (Herin) 20, Potisje (Knićanin) 19, Vojvodina (Perlez) 18, Napredak (Banatska Topola) 17, MSK (Mihajlovo) 14, Tisa (Taraš) 11 bodova.
           OFK Stajićevo i Crvena zvezda (VS) plasirali su se u Međuopštinsku ligu.
           Status je izgubila Tisa.

           MEĐUOPŠTINSKA LIGA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

           ASK (Aradac) 28, Partizan (Tomaševac) 24, Mladost (Belo Blato) 19, Borac (Konak) 16, Tamiš (Farkaždin) 14, Crvena zvezda (Orlovat) 11, Borac (Lukino Selo) 9, Unirea (Jankov Most) 7, Proleter (Neuzina) 3 boda.
           ASK i Partizan plasirali su se u Područnu B igu.

 

(c) Fudbalski savez Grada Zrenjanin, Karađorđev trg 100, 23000 Zrenjanin